15 gru Botox – wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed zabiegiem
Pewnie jeszcze kilkanaście lat temu zabiegi medycyny estetycznej kojarzone były wyłącznie ze znanymi celebrytami. Dziś, dzięki obecności licznych gabinetów kosmetologicznych takich jak Motyl Clinic, na tego typu usługi może się zdecydować każda kobieta, która pragnie poprawić swój wygląd. Najbardziej popularnym zabiegiem jest wstrzykiwanie botoxu, który został okrzyknięty eliksirem młodości. Czym tak naprawdę jest botox (botoks)? Jakie efekty daje i kiedy warto się zdecydować na taki zabieg?
Skąd się wzięła popularność botoxu?
Ogromne postępy w medycynie sprawiły, że od dziesięcioleci zauważamy, że żyjemy dłużej przy jednoczesnym poprawieniu się komfortu życia. Nie dziwi zatem fakt, że każdy z nas chce się jak najdłużej cieszyć młodością i świeżym wyglądem. Taką gwarancję dają właśnie liczne zabiegi medycyny estetycznej, w tym wstrzykiwanie botoxu. Jeśli substancja ta jest prawidłowo wstrzyknięta i została dobrana odpowiednia dawka preparatu, pierwsze efekty młodziej wyglądającej skóry można zauważyć już kilka dni po zabiegu.
Botoks – czym jest i skąd się wziął?
Botox to tak naprawdę zastrzeżona nazwa handlowa preparatu, który w swoim składzie ma toksynę botulinową typu A. Dzisiejszy botox miał swoje początki w roku 1897, kiedy to belgijski odkrywca zwrócił uwagę na bakterie Clostridium Botulinum w popsutych przetworach mięsnych. Wyizolowanie dobrze dziś znanej toksyny botulinowej nastąpiło jednakże dopiero w roku 1944.
Stosowanie botoksu w różnych dziedzinach medycyny
Toksyna botulinowa stosowana w bardzo niewielkich dawkach ma działanie terapeutyczne. Stosowana jest w różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych, ze względy na swoje działanie zwiotczające. Botox może być również wykorzystywany w przypadku zaburzeń czynności pęcherza moczowego oraz przy zaburzeniach skóry i jej przydatków. Oczywiście ta substancja jest jednak najczęściej wykorzystywana w medycynie estetycznej.
Jak działa botoks?
Wstrzyknięcie botoxu pod skórę powoduje zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych, a to prowadzi do silnego skurczu mięśnia, mimo sygnałów wysyłanych przez mózg. Botox sprawia, że zmarszczki mimiczne stają się znacznie mniej widoczne i się nie utrwalają.
Kiedy warto zdecydować się na zabieg wstrzykiwania botoxu?
Upływający czas sprawia, że zmarszczki mimiczne stają się coraz bardziej widoczne, jednak właśnie dzięki botoxowi można temu zapobiec. Stosowany jest bowiem jako środek zapobiegawczy przed tworzeniem się głębokich zmarszczek. W sytuacji, kiedy zmarszczki są już utrwalone i bardzo głębokie, zabiegi botoxem stosowane są w połączeniu z mezoterapią lub wypełniaczem. Które problemy powinny skłonić do skorzystania z tego zabiegu?
- lwia zmarszczka, czyli bruzdy zlokalizowane między brwiami
- zmarszczki poprzeczne na czole
- tzw. kurze łapki przy zewnętrznych kącikach oczu
- zmarszczki na nosie
- zmarszczki palacza wokół ust
- uśmiech dziąsłowy
- przerośnięte mięśnie żwacza
- nadpotliwość
Czy są jakieś przeciwwskazania do botoksu?
Każda osoba, która jest zainteresowana zabiegiem z wykorzystaniem botoxu powinna zapoznać się z listą przeciwwskazań. Co w takim razie wyklucza ze skorzystania z tej usługi?
- ciąża i karmienie piersią
- niektóre choroby neurologiczne (Miastenia Gravis, zespół Lamberta Eatona)
- choroby związane z pracą mięśni
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego
- uczulenie na albuminę ludzką
- choroby autoimmunologiczne
- zażywanie w przeciągu 7 dni przed planowanym zabiegiem leków takich jak: aminoglikozydy (streptomycyna, amikacyna); aminochinolany (chlorochina, hydroksycholina), linkomycyna, tetracykliny, polimyksyny, D-pencicylamina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina
- zaburzenia krzepliwości krwi
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- wiek poniżej 18. roku życia
Jak wygląda zabieg ostrzyknięcia botoxem?
Przed botoksem na skórę pacjenta nanoszony jest krem znieczulający, dlatego sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Czas trwania zabiegu to średnio od 15 do 30 minut, natomiast w przypadku leczenia nadpotliwości, może się on wydłużyć do godziny.
Po zabiegu w miejscach wkłucia mogą pojawić się bąble podobne do ugryzienia komara, rzadko występują zasinienia. Pierwsze efekty zabiegu widać już między 3 a 7 dniem, jednak ostateczny efekt zauważyć można po 10 dniach. Po tym czasie warto ponownie udać się do specjalisty, który oceni skuteczność zabiegu i zdecyduje, czy jest konieczne uzupełnienie pewnych miejsc toksyną botulinową.
Zabieg z wykorzystaniem botoksu nie jest trwały i efekty utrzymują się zazwyczaj przez okres 3-5 miesięcy w przypadku mięśni twarzy.
Jakie są zalecenia po botoksie?
Z uwagi na to, że ostrzykiwanie botoxem jest zabiegiem medycznym, tuż po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Do 4 godzin po zabiegu nie można pić alkoholu oraz zażywać substancji przyspieszających krążenie, nie należy uciskać ani masować okolic poddanych zabiegowi, nie można korzystać z solarium, siłowni, ani wykonywać innych zabiegów w obrębie leczonego obszaru. Należy również pamiętać, by w tym czasie się nie schylać i nie kłaść się spać.
Jakie są możliwe skutki uboczne?
Jak każdy przebadany preparat, także i botox może wywoływać skutki uboczne, które oczywiście stosunkowo szybko mijają. Co może się więc wydarzyć?
- krwiaki w miejscu ukłucia
- w przypadku ostrzykiwania zmarszczek czoła lub pomiędzy brwiami może dojść do obniżenia lub uniesienia brwi
- obrzęk i uczucie mrowienia w miejscach ukłucia
- ból głowy (może się utrzymywać maksymalnie do dwóch tygodni, jednak jest to bardzo rzadko spotykany efekt uboczny)
Jeśli interesują Cię szczegóły, sprawdź wpis: Czy botoks jest bezpieczny? W dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo kultywowane jest piękno, korzystanie z zabiegów ostrzykiwania botoxem nikogo nie dziwi. Dzięki niemu kobiety mogą pozbyć się nieestetycznych zmarszczek mimicznych i na dłużej zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Na profesjonalne zabiegi zapraszamy do naszego gabinetu Motyl Clinic – botox – Chorzów, Mikołów, Ruda Śląska – zapraszamy panie z całego Śląska!
Interesują Cię też inne zabiegi poprawiające wygląd skóry twarzy? Przeczytaj nasz kolejny wpis LIFTING SKÓRY ZA POMOCĄ NICI – NA CZYM POLEGA ZABIEG?