11 kw. Leczenie nadpotliwości botoksem – na czym polega?
Nadpotliwość to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Nadmierna potliwość może być uciążliwa zarówno fizycznie, jak i psychicznie, wpływając negatywnie na jakość życia. Gdy standardowe sposoby nie pomagają, warto poddać się specjalnemu zabiegowi, jakim jest zastosowanie toksyny botulinowej, znanej powszechnie jako botoks. Jakie są zalety tego zabiegu leczenia nadpotliwości i czy jest on bezpieczny?
Skąd się bierze nadpotliwość?
Nadpotliwość (hiperhydroza) dotyczy około 3% ludzi na świecie. Może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak genetyka, stres, hormonalne zaburzenia czy nawet niektóre leki. Jest to stan, w którym gruczoły potowe wydzielają więcej potu, niż jest to konieczne, prowadząc do nadmiernego pocenia się, szczególnie w obszarach takich jak pachy, dłonie czy stopy. Zazwyczaj nie pomagają tu dezodoranty i inne popularne środki. Ta kłopotliwa kondycja może mieć wpływ na samopoczucie i pewność siebie każdego, kto się z nią zmaga. Nieprzyjemny zapach, mokre plamy pod pachami, “śliskie” dłonie i kłopot z utrzymaniem odpowiedniej higieny to tylko kilka ze skutków nadaktywnych gruczołów potowych. Aby ich uniknąć, warto postawić na skuteczne leczenie nadpotliwości botoksem.
Zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej wykonuje się najpierw tzw. test Minora (próbę jodowo-skrobiową), która pozwala na dokładne określenie obszaru obejmującego nadmierną potliwość. Podczas głównego zabiegu niewielkie dawki botoksu są wstrzykiwane bezpośrednio w obszary, w których występuje nadmierne pocenie się. Toksyna botulinowa prowadzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, blokując sygnały nerwowe prowadzące do gruczołów potowych, co skutecznie usuwa nadmierne pocenie. Procedura jest stosunkowo szybka i nieinwazyjna. W przypadku leczenia nadpotliwości botoksem stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu zabieg jest bezbolesny. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności zaraz po zabiegu. Klienci decydują się najczęściej na leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp.
Czy leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest bezpieczne?
Zabieg usuwania problemu nadmiernego pocenia botoksem jest bezpieczny, o ile przeprowadzany jest przez doświadczonych specjalistów, którzy stosują certyfikowane preparaty. Jednak, jak w przypadku każdej procedury medycznej, mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:
- miejscowa bolesność,
- zaczerwienienie,
- świąd,
- wyrównawcze pocenie innych okolic,
- przejściowe osłabienie siły mięśniowej (np. chwilowy problem z silnym uściskiem dłoni),
- objawy „grypopodobne”, takie jak bóle mięśniowe czy ogólne zmęczenie.
Powyższe skutki uboczne nie występują w każdym przypadku, ponadto są chwilowe i zazwyczaj mijają same po kilku dniach. Istnieje również możliwość wystąpienia nietypowych reakcji alergicznych, chociaż są one rzadkie. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże odpowiednio ocenić sytuację i zaleci odpowiednie postępowanie.
Botoks na nadpotliwość – efekty
Zmniejszoną potliwość można wyczuć już po kilku dniach. Pełne efekty leczenia nadpotliwości można natomiast zauważyć po około 2 tygodniach. Już po jednym zabiegu następuje redukcja pocenia aż o około 70-80%. Efekty utrzymują się przez okres od kilku miesięcy do nawet roku – po tym czasie zaleca się powtórzenie zabiegu, aby utrzymać pożądane rezultaty. W niektórych przypadkach efekty leczenia z pomocą toksyny botulinowej mogą utrzymywać się nawet dłużej. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje indywidualnie.
Jeżeli interesuje Cię zabieg leczenia nadpotliwości botoksem, zapraszamy do naszego gabinetu medycyny estetycznej w Rudzie Śląskiej!